Spotkanie w polskim Sejmie
W dniu 05.03.2025r. o godz. 17.00 odbyło się spotkanie wspólne posiedzenie komisji sejmowych do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Uczestniczyli w nim: minister Krzysztof Bolesta, zastępca prezesa NFOŚ Robert Gajda, europosłowie, posłowie, przedstawiciele organizacji branżowych i cechów zduńskich oraz Stowarzyszenie Kominy Polskie w osobie prezesa Romana Nowaka.
Spotkanie w głównej mierze poświęcone było miejscowym ogrzewaczom pomieszczeń – kominkom i piecom. Kolejne najważniejsze tematy agendy to:
1. Omówienie przygotowywanych zmian w Programie Czyste Powietrze (PCzP) i planach uruchomienia programu od 31 marca 2025 r.
2. Analiza źródeł finansowania PCzP pod kątem czy istnieją zapisy ograniczające lub wymogi formalno-finansowe narzucające zakaz finansowania miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń.
3. Omówienie aktualnego stanowiska rządu w sprawie nowelizacji Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015r., w sprawie wykonywania dyrektyw Parlamentu Europejskiego Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.
4. Dyskusja nad zakazem dofinansowania w ramach PCzP miejscowych ogrzewaczy na paliwa stałe, w świetle europejskich wymogów w zakresie niskoemisyjności oraz zgodności z zapisami Konstytucji RP.
5. Debata na temat zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju w zakresie dostaw ciepła w sektorze bytowo-komunalnym.
W trakcie spotkania strona społeczna otrzymała szereg odpowiedzi na nurtujące pytania. Strona rządowa zapewniła, że nie zmienią się w najbliższym czasie przepisy dotyczące kominków (pozytywna informacja), a jednocześnie rząd podejmie się negocjacji w Unii Europejskiej w sprawie nowelizacji Dyrektywy odnoszącej się do wymogów ekoprojektu.
Było to pierwsze posiedzenie, kolejne zaplanowane jest za kilka tygodni.
Mamy nadzieję, że dzięki rozpoczętym rozmowom uda się wypracować rozwiązania, które będą korzystne zarówno dla branży kominkowej, jak i też będą wpisywać się w bezpieczeństwo energetyczne zwykłego obywatela oraz kraju.
Stowarzyszenie „Kominy Polskie” © 2016–2025 | projekt i wykonanie: itDesk